madrid

Madryt

Jak każda stolica, także i Madryt charakteryzuje się kosmopolityzmem i dumą, którą trudno spotkać w innych miejscach Hiszpanii. Nic w tym dziwnego, to tutaj rezyduje król Juan Carlos i to tu mieści się najlepszy klub piłkarski na świecie. Te dwa fakty pozwalają madrytczykom czuć się naprawdę wyróżnionymi. Tak jak większość stolic, miasto to nigdy nie zasypia (no, może poza tradycyjną w Hiszpanii sjestą) oferując turystom rozmaite rozrywki.

Osoby, które nastawione są mniej na balowanie, a więcej na zwiedzanie, nie zawiodą się także. Dość powiedzieć, że w Madrycie znajduje się jedno ciekawszych muzeów na świecie – Muzeum Prado. Mówi się o nim, że aby dokładnie obejrzeć wszystkie zgromadzone w nim eksponaty i delektować się sztuką, trzeba byłoby przychodzić tam przez kilka dni, a nie jak to ma miejsce podczas wielu wycieczek, maksimum kilka godzin. Zwiedzić można też wiele z 2800 pokoi barokowego Pałacu Królewskiego, oficjalnej, choć przez niego niezamieszkanej, siedziby Juana Carlosa. Przy okazji zobaczyć warto także mieszczącą się tu zbrojownię, aby poznać, ile w latach świetności znaczyła hiszpańska armia.

madrid

W niedalekiej odległości od Pałacu mieści się Catedral de la Almudena de Madrid. Znajduje się tam krypta, w której przechowywany jest obraz Virgen de la Paloma – patronki miasta. Jej święto, uroczyście obchodzone w stolicy, wypada 15 sierpnia. Wtedy też organizowana jest uroczysta procesja z jej figurą.

Niedaleko Pałacu Królewskiego, w jednym z wielu w Madrycie parków mieści się zabytek zupełnie przełamujący formą barokowe zabytki stolicy Hiszpanii. To oryginalna świątynia egipska Tempolo de Debod, przeniesiona z okolic Asuanu. Gdy budowano w tym naszpikowanym zabytkami miejscu Egiptu potężną tamę spiętrzającą Nil, egipskie władze poprosiły o ratowanie zabytków. Jako, że Hiszpanie pomagali przy budowanie asuańskiej tamy, w dowód wdzięczności dostali…całą świątynię z II wieku przed naszą erą.

madrid

Jeśli kogoś nie razi widok krwi, zajrzeć może na Plaza de Toros de las Ventas, czyli arenę walki byków. Sezon trwa tu od wiosny do jesieni, ale nawet poza nim zwiedzić można mieszczące się tu muzeum historii corridy. Gdy będziemy w Madrycie w niedzielę, nie zagapmy się i zajrzyjmy na El Rastro, oryginalny madrycki targ.

bullfight