Pogoda w Hiszpanii

Pogoda jest bardzo ważnym czynnikiem determinującym naszą decyzję o wyjeździe na urlop. Prognozy prognozami, ale doskonale wiadomo, że nie da się tego nigdy w stu procentach przewidzieć – zwłaszcza, jeśli planujemy wypoczynek na terenie naszego kraju. Zawsze chcielibyśmy mieć gwarancję, że gdy wyjeżdżamy, pogoda nie popsuje nam szyków. Z tego właśnie między innymi względu wolimy wyjazdy zagraniczne od krajowych. Jednym z chętniej obieranych przez nas kierunków jest w związku z tym Hiszpania. Pogoda w Hiszpanii zawsze kojarzy się nam ze słońcem, ale pamiętajmy, że jest to uzależnione od dwóch podstawowych czynników.

Po pierwsze – nie bez znaczenia jest to, o jakiej porze roku wyruszamy do Hiszpanii, a po drugie – w jakie konkretnie strony tego kraju się udajemy. Panujący w Hiszpanii klimat jest bowiem bardzo zróżnicowany. Zdecydowanie najgorzej pod tym względem jest na północy kraju, najlepiej zaś na południu – w Andaluzji, a także na wschodzie. Jest to rezultat takiego, a nie innego ukształtowania terenu. Generalnie rzecz biorąc, lato jest w Hiszpanii bardzo słoneczne – niechlubny wyjątek w tym zakresie stanowi jedynie północne wybrzeże. Najcieplej jest wówczas na terenie Andaluzji, nic więc zatem dziwnego, że turyści upodobali sobie latem ten właśnie region Hiszpanii. Panuje tutaj klimat śródziemny w wyraźnymi akcentami klimatu morskiego. Zima jest tutaj bardzo łagodna – jeśli wziąć pod uwagę to, do czego my w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni, to kilka stopni na plusie to żadna dla nas zima. Im dalej jednak na północ, tym robi się chłodniej.

Oczywiście, można też w tym momencie wspomnieć o temperaturowych rekordach typu 47 stopni w Sewilli, ale wiadomo, że wszędzie pojawiają się zawsze jakieś odstępstwa od norm. Ponadto też nie wolno zapominać, że wypoczynek w Hiszpanii to nie tylko kontynent europejski, ale należące do tego kraju Wyspy Kanaryjskie. Przez cały rok panuje tam podzwrotnikowy, łagodny klimat, dzięki czemu w lipcu oraz w sierpniu przeciętna temperatura oscyluje w granicach 24 stopni Celsjusza (nawiasem mówiąc, są to tutaj najcieplejsze miesiące). Zimą z kolei spada o jakieś sześć kresek. Ogólnie letnie temperatury na Wyspach Kanaryjskich rzadko wynoszą więcej niż 30 stopni, nie jest to obszar podany na rekordy w tym zakresie. Nie ma tutaj ekstremalnych wartości temperaturowych, co jest efektem oddziaływania prądów morskich. Opady na Wyspach Kanaryjskich zaliczane są do niskich.

https://www.accuweather.com/pl/es/blanes/304399/weather-forecast/304399