Religia w Hiszpanii

Religia w Hiszpanii jest tematem, o którym można by mówić niezmiernie długo. Jest to wyjątkowo złożone zagadnienie. Faktem jest to, że przez szereg stuleci kraj ten uważany był za główna ostoję katolicyzmu w całej Europie. Na tle religijnym Hiszpania stoczyła w swojej historii wiele wojen.Obszar zajmowany obecnie przez ten kraj charakteryzuje się pod tym względem przede wszystkim tym, że był to jeden z tych terenów na kontynencie europejskim, które najszybciej schrystianizowano. Miało to już miejsce w czwartym stuleciu naszej ery. Na chwilę obecną przeszło siedemdziesiąt procent Hiszpanów – czyli zdecydowana większość – deklaruje swoją przynależność do rzymskokatolickiego kościoła.

Pozostałe religie cieszą się nieporównywalnie mniejszym zainteresowaniem – na przykład islam wyznaje tutaj niespełna dwa i pół procenta mieszkańców. W czasach nam współczesnych Hiszpania jest zatem uważana za jeden z najbardziej katolickich krajów Europy – tak przynajmniej jest widziana z zewnątrz. Religia w Hiszpanii znajduje przełożenie na wiele innych sfer życia w tym kraju – miedzy innymi oczywiście i na politykę. Środowiska prawicowe są bardzo zaniepokojone faktem, że w Hiszpanii postępuje laicyzacja życie, a młodzi ludzie coraz częściej odwracają się od katolickich wartości. W związku z tym prowadzona jest w tym zakresie bardzo aktywna działalność, nie mniej jednak nie odnosi ona pożądanych skutków. Paradoksalnie – w zestawieniu z powyżej przedstawionymi statystykami aż sześćdziesiąt procent mieszkańców kraju uważa, że religia nie wpływa w jakiś szczególny sposób na ich życie i nie odgrywa w nim jakiejś specjalnie znaczącej roli. Religia w Hiszpanii w czasach współczesnych nie jest już tym samym, czym była kiedyś – kiedy to za nie bycie katolikiem można było nawet i zginąć. Religia w Hiszpanii traci dzisiaj na znaczeniu między innymi dlatego, że rośnie tolerancja społeczeństwa wobec przede wszystkim homoseksualizmu, aborcji, eutanazji etc. – czyli wszystkiego tego, z czym Kościół katolicki się nie zgadza i co oficjalnie potępia. Ponadto ma to związek także i ze sposobem życia – coraz więcej par zdecydowanie preferuje życie w tak zwanym luźnym, wolnym związku i nawet nie myśli o ślubie kościelnym.

Kościół z cała pewnością może to traktować w kategoriach swojej porażki, co rzecz jasna wcale nie oznacza, że jest w Hiszpanii instytucją nie posiadają żadnych wpływów. Nie są one już co prawda takie, jak dawniej, aczkolwiek nie jest to równoznaczne z tym, że nie ma ich już wcale.