Toledo

Do grona najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast hiszpańskich należy Toledo. Zlokalizowane jest w centralnej części kraju w odległości około siedemdziesięciu kilometrów od Madrytu. Liczy sobie około osiemdziesięciu tysięcy mieszkańców. Pod względem administracyjnym jest stolica prowincji noszącej taką samą nazwę oraz wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha. Toledo przyciąga mieszkańców rozlicznymi atrakcjami, z których na pierwszy plan wysuwają się zdecydowanie wspaniałe zabytki. Pod tym względem jest to prawdziwa hiszpańska perła, koniecznie trzeba to chociaż raz w życiu na własne zobaczyć. Tutaj swoją siedzibę posiadają hiszpańscy prymasi. Toledo powstało jako iberyjska osada. W średniowieczu była to stolica Kastylii.

Pod bardzo wieloma względami Toledo straciło w momencie, kiedy stolica została przeniesiona do Madrytu. Lista zabytków, które będąc w Toledo trzeba zobaczyć jest imponująco długa. Koniecznie trzeba w pierwszej kolejności wspomnieć o tutejszej katedrze – drugiej w kolejności katedrze gotyckiej w całej Hiszpanii, jeśli chodzi o znaczenie (pierwsza jest katedra w Burgos).  Jej budowa została rozpoczęta w latach dwudziestych dwunastego stulecia, natomiast ukończona u schyłku piętnastego stulecia. Północna wieża katedry liczy sobie na wysokość dziewięćdziesiąt metrów, południowej nigdy natomiast nie ukończono.

Jest to obiekt pięcionawowy, we wnętrzu którego podziwiać można między innymi wspaniały Chór – jego stelle wykonane w stylu renesansowym oraz gotyckim zaliczane są do grona najpiękniejszych na całym świecie. Kościołów zabytkowych, które można zobaczyć w Toledo jest całe mnóstwo – dla przykładu Santiago del Arrabal, San Tome czy też Santo Cristo de la Luz. Pozostałością po czasach rzymskich są ruiny budowli pochodzących z tamtego okresu. Godne zobaczenia w Toledo są też pałace (na przykład Galiana Palace oraz Palacio de Fuensalida), pochodzący z siedemnastego wieku ratusz, mosty, a także rozliczne muzea (jak chociażby Muzeum Archeologiczne, w którym podziwiać można zabytki z czasów rzymskich).

Generalnie rzecz biorąc, Toledo jest bardzo pięknym miastem, co sprawia, że ruch turystyczny jest tutaj ogromny – zwłaszcza w sezonie turystycznym. Nic dziwnego, skoro znajduje się tutaj tak wiele interesujących miejsc oraz obiektów wartych tego, by je zobaczyć. Jeśli ktoś zatem lubi podczas wakacji poświęcać czas przede wszystkim na zwiedzanie, wycieczka do Toledo jest dla niego po prostu idealnym rozwiązaniem, bo tutaj na pewno nie będzie się nudził.