Zaragoza

Saragossa jest jednym z najbardziej znanych i jednocześnie również jednym z największych hiszpańskich miast. Pod względem wielkości zajmuje ono w tym kraju piątą lokatę. Zamieszkiwane jest przez przeszło siedemset tysięcy osób.Jest ogromnym ośrodkiem kulturalnym oraz przemysłowym, nie wspominając o tym, że to także jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Hiszpanii. Założenie tego miasta to zasługa Iberów – miało to miejsce bardzo dawno temu, bo jeszcze w dwudziestym piątym wieku przed naszą erą. W całej swojej historii znajdowała się pod rozmaitym władaniem, w tym również i rzymskim. W okresie pomiędzy czternastym a szesnastym stuleciem można było wyraźnie zauważyć, że rozwój miasta nabrał wyjątkowej dynamiki.

Podczas różnych zawirowań jak druga wojna światowa chociażby Saragossa była – ze względu na swoje położenie – bardzo często obleganym miastem. Z czego dzisiaj natomiast słynie te miasto? Można w ramach ciekawostki wspomnieć, że znajduje się tutaj fabryka Opla, w której zatrudnienie znajduje prawie siedem tysięcy osób. Oczywiście, nie to sprawia, że turyści każdego roku tłumnie odwiedzają Saragossę. Dzieje się tak rzecz jasna za sprawą wspaniałych zabytków, których naprawdę tutaj nie brakuje. Wspomnieć wypada w tym miejscu przede wszystkim o wspanialej bazylice katedralnej Matki Bożej na Kolumnie.

Posiada ona jedenaście kopuł oraz cztery wieże. W środku znajduje się przepiękny ołtarz oraz freski autorstwa Goyi (są na suficie). Obiekt ten powstał na przełomie stuleci siedemnastego oraz osiemnastego. Innym sakralnym obiektem godnym uwagi jest La Catedral del Salvador. Budowa tej katedry rozpoczęta została w wieku dwunastym, ukończono ją natomiast w siedemnastym wieku. Ze względu na fakt, że czas budwy był bardzo mocno rozciągnięty w czasie, bardzo wyraźnie widać tutaj rozmaite style. Pozostałością czasów rzymskich są natomiast w Saragossie ruiny – pozostałości po łaźni, murach, portu oraz teatru. Na pewno warta uwagi jest także budowla renesansowa nosząca nazwę La Lonja. Tym, co bardzo mocno ją wyróżnia są wyraźnie zaznaczone wpływy sztuki florenckiej.

Generalnie rzecz biorąc, Saragossa jest miastem, które warto zobaczyć. Nikt na brak atrakcji nie będzie tutaj z cała pewnością narzekał, ponieważ pod tym kątem miasto ma sporo interesujących rzeczy do zaoferowania. Obecnie połączenia z tą miejscowością są bardzo dobre, więc można wybrać się tutaj i we własnym zakresie. Oczywiście, jeśli ktoś nie lubi aż tak ryzykować, może skorzystać z bogatej oferty agencji turystycznych.